Nazif TUNÇ


Nazif TUNÇ

Yönetmen, Yapımcı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

5 ARALIK 1964

DOĞUM YERİ

Tekirdağ

YAŞI

60 yaşında

BURCU

Yay


Nazif TUNÇ Kimdir ?

Nazif Tunç, Türk film ve dizi yönetmeni, senarist ve yapımcı olarak 5 Aralık 1964 tarihinde Tekirdağ, Malkara'da dünyaya geldi. Lise eğitimini Uzunköprü'de tamamlayan Tunç, sinema ve televizyon alanında eğitim almak üzere İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Sinema-Televizyon bölümünü başarıyla bitirdi.

Kariyerine Yeni Haber ve Türkiye Gazetesi'nde foto muhabirliği ve sinema eleştirmenliği yaparak başlayan Nazif Tunç, daha sonra sosyal bilimler alanında lisansüstü eğitimine devam etti. TRT İstanbul Televizyonu'nda çalıştıktan sonra, 1989 yılında TGRT'nin kuruluş sürecine katıldı ve 1992 yılından itibaren film ve dizi yönetmenliği yapmaya başladı. Kendisinin kurucusu olduğu Halk Film, 2006 yılında kuruldu ve o zamandan beri 100'den fazla televizyon filmine imza attı.

Tunç, Türk milletinin tarihine, kültürüne, inanç geleneğine ve medeniyet tasavvuruna dayanan konularda güncel ve tarihi senaryoları başarıyla filme çekmeyi sürdürmektedir. 2011 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Film Yapım Yönetim" derslerinde öğretim görevlisi olarak görev aldı. Aynı zamanda Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu Üyesi ve Film Yapımcıları Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif rol oynamaktadır.

Nazif Tunç'un yönetmenlik kariyerine dair filmografisi oldukça geniştir. Son olarak 2023 yılında "Saliç" adlı kısa filmi ile dikkat çekmiştir. Başarılı yönetmen, Türk televizyon dünyasına birçok dizi ve filmle katkı sağlamış ve sektörde saygın bir konuma gelmiştir.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası