Celal YONAT


Celal YONAT

Sinema Oyuncusu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1922

DOĞUM YERİ

Sivas

ÖLÜM TARİHİ

29 ARALIK 1993 (71)

BURCU


Celal YONAT Kimdir ?

Celalettin Yonat, 1 Ocak 1922'de Sivas'ta doğdu. İlkokuldan sonra çalışma hayatına adım attı. Tiyatro ve sinema dünyasına adımını atan Yonat, özellikle Arap Celal ismiyle tanındı. Çalışma hayatına figüran olarak başladı ve genellikle küçük karakter rollerinde yer aldı. Tiyatro topluluklarıyla da bir süre çalıştıktan sonra sinemadaki kariyerine odaklandı.

1948'de sinemaya adım atan Yonat, genellikle Arap Celal adıyla bilinen karakter rolleriyle tanındı. Kayahan ARIKAN gibi film yapımcıları onu filmlerde yardımcı rollerde gösterdi. Aynı zamanda foto romanlarda da yer aldı. Ancak 12 Eylül Darbesi'nden sonra asker kaçağı olduğu ortaya çıktı ve sonrasında askere alındı.

Son dönemlerinde Behçet Nacar'ın Beyoğlu'nda bulunan film-foto roman çekimi yapılan dairesinin bakıcılığını üstlendi. Celalettin Yonat, 29 Aralık 1993'te hayatını kaybetti.

Filmografisi oldukça geniş olan Yonat, sinema dünyasına katkılarıyla hatırlanır. 1957'den itibaren pek çok yapımda yer aldı. Özellikle 'Zaloğlu Rüstem', 'Köroğlu', 'Tarkan: Viking Kanı', 'Tosun Paşa', 'Kibar Feyzo' gibi önemli yapımlarda roller üstlendi.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası