Avni DİLLİGİL


Avni DİLLİGİL

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1908

DOĞUM YERİ

Hayfa, İSRAİL

ÖLÜM TARİHİ

21 MAYIS 1971 (63)

BURCU


Avni DİLLİGİL Kimdir ?

1908 yılında o zamanlar Lübnan'a bağlı olan şimdi İsrail devleti'nin sınırları içinde kalan Hayfa şehrinde doğdu. Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Hayfa'dan Batum'a , Edirne'den Samsun'a bir çok yerde geçti. İlköğrenimini İstanbul'da, Sant Bazil Fransız okulunda, ortaöğrenimini Edirne ve İstanbul'da tamamladı.

Samsun Türk Ocağı'nda ilk tiyatro çalışmalarına başladı. İlk olarak Abdülhak Hamit TARHAN'ın aynı adlı oyununda "Eşber" rolünü oynadı.

Samsun'dan ayrılıp İstanbul'a gitmeye karar verdi. İlk profesyonel deneyimini bir tuluat tiyatrosunda yaptı. Eskişehir Cer Atölyeleri'ne tornacı olarak girdi. İki yıl sonra giriş sınavlarını kazanarak İstanbul Şehir Tiyatrosu oyuncu kadrosuna katıldı. Sahneye ilk kez "Hamlet" oyununda figüran olarak çıktı. Aynı yıl çeşitli oyunlarda oynadı.

Raşit Rıza grubu'na geçerek Sanat çevrelerine adını ilk duyurduğu rol olan "Kamelyalı Kadın" piyesinde "Arman Duval"i oynadı.

1937 yılında ATATÜRK'ün emri ve dönemin başbakanı Celal BAYAR'ın görevlendirmesiyle yakın doğuya, "Türkiye Cumhuriyeti Tiyatrosu'nu Tanıtma Turnesi"ne çıktı. Suriye ve Irak'a gitti.

Ankara radyosu temsil kolu'nda çalışmaya başladı. İlk sinema deneyimi, Atatürk devrimlerini anlatan"Doğan Çavuş" filminde Doğan Çavuş rolünü oynamasıyla başlar. "Kahveci Güzeli" filminde oynadı. İstiklal caddesinde eski Fransız Tiyatrosunda Ses Tiyatrosu ve Opereti'ni kurdu ve oyunlar yönetti. İstanbul'da Avni Dilligil Tiyatrosu'nu kurdu. Bir sene sonra eski hocası Raşit Rıza ile tiyatrolarını birleştirirler.

İzmir Şehir Tiyatrosu'nun genel sanat yönetmeliğini dört yıl yürüttü. "Bizim Tiyatro" isimli bir topluluk kurdu.

"Oğlum İçin" filmiyle yönetmenliğe başladı. İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nun yönetmenliğini yaptı.

1963 senesinde Aksaray'daki Saydan pasajında Halk Tiyatrosu'nu kurdu. Halk Tiyatrosu'nun ismini Avni Dilligil Tiyatrosu olarak değiştirdi.

21 Mayıs 1971'de İstanbul'da "Merdiven" isimli oyunda oynarken oyun sonrası dinlenmek için gittiği tiyatronun müdüriyet odasında geçirdiği bir kalp krizi sonucu 63 yaşında hayata veda eder.

350'den fazla filmde rol alan, 4 film senaryosu yazan sanatçı, Aliye RONA'nın abisi, Çiçek DİLLİGİL'in babasıdır.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası