Atıf KAPTAN


Atıf KAPTAN

Sinema Oyuncusu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1908

DOĞUM YERİ

Kocaeli

ÖLÜM TARİHİ

22 NİSAN 1977 (69)

BURCU


Atıf KAPTAN Kimdir ?

Atıf Kaptan, Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden biri olarak, 8 Nisan 1908'de İzmit'te dünyaya geldi. Tam adı Atıf Terzioğlu olan Kaptan'ın çocukluğu, teyzesi Sultan Mehmet Reşat'ın gelini olan bir aile ortamında geçti.

İlk eğitimine 1915 yılında İttihat Terakki Mektebi'nde başlayan Atıf Kaptan, ardından Nişantaşı Sultanisi'ne devam etti. Daha sonra eğitimine İzmit'te devam etti.

Kurtuluş Savaşı sonrasında İstanbul'da memurluk yapmaya başlayan Atıf Kaptan, daha sonra Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Muhsin ERTUĞRUL'un yanında tiyatro kariyerine adım attı.

1928 yılında Dar-ül bedayi'de "Hamlet" oyunuyla sanat hayatına başlayan Kaptan, aynı yıl Muhsin Ertuğrul'un yönettiği "Kaçakçılar" adlı filmde sinema oyunculuğuna adım attı. 1932'de "Bir Millet Uyanıyor" filmindeki performansıyla Yahya Kaptan rolüyle büyük beğeni topladı ve soyadını "Kaptan" olarak kullanmaya başladı.

Kaptan daha sonra Kaptan Tiyatrosu adlı bir topluluk kurarak Anadolu'da turnelere çıktı. Ardından tiyatroyu bırakıp sinemaya yoğunlaştı.

Sinema kariyerinde "Drakula İstanbul'da", "Ankara Ekspresi", "Cilalı İbo Casuslar Arasında", "Çöl Kanunu", "Battal Gazi Destanı", "Gülizar", "Kara Murat Fatih’in Fermanı", "Nöri Gantar Ailesi", "Ağrı Dağı Efsanesi" gibi unutulmaz filmlerde rol aldı.

Atıf Kaptan, mavi gözleri, sert ifadesi ve babacan tavırlarıyla her rolün altından kalkabilecek ender oyunculardan biriydi. Beyaz perdede emekli nazi subayını, kötü Yunan generalini ve iyi kalpli deniz subayını aynı üstün başarıyla canlandırdı.

22 Nisan 1977'de Ürdün'de çekilen "Akdeniz Kartalı" adlı film için gittiği Amman'da kalp krizi geçirerek 69 yaşında hayatını kaybetti.

2015 - 2024 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası