Yıldırım MAYRUK


Yıldırım MAYRUK

Modacı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

23 TEMMUZ 1940

DOĞUM YERİ

Bursa

YAŞI

80 yaşında

BURCU

Aslan


Yıldırım MAYRUK Kimdir ?

1940 yılında Bursa’da 5 çocuklu ailesinin en küçük çocuğu olarak doğdu. 12 yaşındayken babası öldü. Terzi olan ablasından etkilenerek bu mesleğe gönül verdi.

İlk diktiği elbise, 15- 16 yaşlarındayken 2,5 yaşlarındaki yeğenine diktiği ipekli daracık gülkurusu bir elbise olur. Daha sonra annesine biri ekose, diğeri çizgili kumaştan iki tayyör dikti. Lise yıllarında şapka yapıp satarak moda hayatına başladı.

1960 yılında Askerlik hizmetinden döndükten sonra ablasının terzi atölyesinde çalışmaya başladı. Çiçek Pasajı’nın kapısının tam karşısında Güney Palas’ta bir çatı katında atölye kurarak devam etti. Kısa sürede atölyesini de ününü de büyüttü.

Sonrasında ise terzilerin katıldığı bir defileye 10 elbise ile katıldı. O defile sonrasında, dönemin piri sayılan sosyete terzisi Mualla ÖZBEK ile tanıştı. Kendisine “benden sonra bayrağı sen taşıyacaksın” der ve defilenin sonrasında atölyesi müşteri akınına uğrar.

Beyoğlu’ndaki atölyede 10 sene çalıştıktan sonra Şişli’ye, oradan Teşvikiye’ye geçti ve 22 sene burada çalıştıktan sonra şu an bulunduğu Gümüşsuyu’na geçti.

1990 yılından beri Barbaros ŞANSAL ile beraber çalışıyor.

Yıldırım Mayruk koleksiyonlarını Londra, Abudabi, Tel-Aviv, Alhain, Haifa gibi uluslararası merkezlerde ve İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Diyarbakır gibi yurtiçinde sergiledi ve gelirlerini başta eğitim olmak üzere hayır kurumlarına bağışladı.
2015 - 2020 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com