Ulvi URAZ


Ulvi URAZ

Tiyatro Oyuncusu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1921

DOĞUM YERİ

Ankara

ÖLÜM TARİHİ

25 MAYIS 1974 (53)

BURCU


Ulvi URAZ Kimdir ?

Ünlü yazar Murat URAZ'ın oğlu olarak 1921 yılında doğdu. Yüksek öğrenimini, Ankara Devlet Konservatuarında 1943 yılında tamamladı.

Devlet Tiyatrosu'nda Julius Sezar, Lokantacı kadın, Köşebaşı, Şamdancı, Cimri, On İkinci Gece, Yalancı, Scapin'in Dolapları, Tüccar, Hamlet oyunlarını oynadı. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalışırken bir yandan da konservatuvar da ders verdi.

1953 yılında Tiyatro bilgi ve görgüsünü arttırmak için eşi piyanist Selçuk URAZ ile birlikte devlet tarafından Fransa'ya gönderildi. Geri dönüşlerinde Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandılar. Serbest kaldıktan sonra 1958'de Dormen Tiyatrosu'nda "Nina" adlı oyundaki rolüyle büyük başarı kazandı ve bu oyundaki yorumuyla İlhan İSKENDER ödülünü kazandı.

1959 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları kadrosuna geçti. 1960 ylında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda "Hamlet" ve "Fazilet Eczanesi" adlı oyunda oynadı.

1961'de "Dost Oyuncular" adıyla kendi topluluğunu kurdu ve 1961'de Haldun TANER'den "Günün Adamı" ve Eugène Marin Labiche'ten "Para İsteme Benden" adlı iki güldürü oyunu sergiledi. 1963 yılında "Ulvi Uraz" Tiyatrosu'nu kurdu, 1965 yılında Haldun Taner'in "Gözlerimi Kaparım Vazifemi yaparım" adlı oyununu sergiledi.

"Gözlerimi Kaparım Vazifemi yaparım" adlı oyunundaki rolüyle "İlhan İskender" en iyi erkek oyuncu ödülünü 2. Kez aldı. "Denize İnen Sokak" filmiyle de Antalya Film Festivali'nde En Başarılı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

"Ulvi Uraz" Tiyatro Topluluğun sergilediği pek çok yapıt arasında Rıfat ILGAZ'ın "Hababam Sınıfı" adlı eseri de vardır.

1960 yılında "Denize İnen Sokak" filmindeki rolüyle İzmir Belediyesi'nin Fuar Ödülü'nü kazanmıştır. 1964 yılında ise "Yarın Bizimdir" filmindeki rolüyle 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.
2015 - 2021 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası