Tevfik GELENBE


Tevfik GELENBE

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1931

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

20 EKİM 2004 (73)

BURCU


Tevfik GELENBE Kimdir ?

1931 yılında İstanbul‘da doğdu. İlkokula Kadıköy Atatürk ilkokulunda başladı fakat ilkokulu ve ortaokulu Muğla’da bitirdi. Babası öldükten sonra İstanbul’da bir süre anneannesi ve teyzesi ile yaşadı. Bu sırada hem çalışıp hem okuyarak, İstanbul Vefa Lisesinden mezun oldu.

Yaşam savaşı verirken çeşitli iş kollarında çalıştı. Soba tamirciliğinden oto elektrikçiliğine, sünger avcılığından gazete mürettipliğine, muhasebecilikten profesyonel futbolculuğa kadar uğraş verdi.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1957 yılında çalışmaya başlayarak tiyatro hayatına girdi. İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan Gazanfer ÖZCAN ve Gönül ÜLKÜ ile birlikte ayrıldı, Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı. 1969 yılında “Tevfik Gelenbe Tiyatrosu”nu kurdu. Senelerce genç oyunculara ücretsiz eğitim verdi.

Tiyatro sahnesinde ve radyoda yıllarca yayınlanan ”Uğurlugil Ailesi” adlı tiyatro oyununda, sonra da yıllar sonra televizyon dizisi olarak da çekilen ”Uğurlugil Ailesi” adlı dizide ”Arap Bacı” (Bacı Kalfa) tiplemesiyle hafızalara kazındı.

20 Ekim 2004 tarihinde İstanbul’da 73 yaşında kanserden hayatını kaybetti.
2015 - 2020 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com