Sezer SEZİN


Sezer SEZİN

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

25 EYLÜL 1929

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

20 TEMMUZ 2017 (88)

BURCU

Terazi


Sezer SEZİN Kimdir ?

1929 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu burada tamamladı. Ortaokuldan sonra eğitimine devam etmedi. Küçük yaşta tiyatroya ilgi duymaya başladı ve bale dersleri aldı.

1940 yılında Eminönü Halkevi Tiyatrosu'nda "Kral Oidipus" adlı oyunda 11 yaşında ilk kez sahneye çıktı.

Sinemaya "Hürriyet Apartmanı" filmiyle başladı. "Yayla Kartalı" ve "Köroğlu" filmlerinde küçük rollerde oynadı. Atilla Revüsü"nün "Bale Grubu"'na katıldı. Vedat Örfi Bengü ile ortak olarak Sezer Tiyatrosu'nu kurdu.

Asıl çıkışını, Seyfi HAVAERİ'nin yönettiği başrolünde Memduh ÜN oynadığı "Damga" filmiyle yaptı. Asıl tanınmasını sağlayan film ise Lütfi AKAD'ın yönettiği "Vurun Kahpeye" oldu.

Oyuncu ve senarist olan eşi Kenan Artun ve İlham Filmer ile ortaklaşa "Türk Eksport Film" adıyla bir film yapım şirketi kurdu.

Metin ERKSAN'ın yönettiği "Şoför Nebahat" filminde canlandırdığı erkeksi karakter onunla özdeşleşti, film çok tutulunca 2 devam filmi yapıldı. Uzun bir süre kendisine Sezer Sezin yerine "Şoför Nebahat" dendi.

İstanbul'da çekilen İtalya, Fransa ve Türkiye ortak yapımı L'Immortelle adlı filmde oynadı.

Sinemayı bıraktıktan tam 40 yıl sonra 2007 yılında Safa ÖNAL'ın yazıp yönettiği "Hicran Sokağı" adlı dramda konuk oyuncu olarak yeniden kamera karşısına geçti.

Üç Tekerlekli Bisiklet filmi ile 1965 yılında "İzmir Film Festivali"'nde "En Başarılı Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı. "Film Dostları Derneği" tarafından kendisine “yılın en başarılı kadın oyuncusu” ödülü verildi. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "onur ödülü" ve İstanbul Film Festivali'nde "jüri onur ödülü" aldı. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde de kendisine "Sinema Onur Ödülü" verildi.

20 Temmuz 2017 tarihinde hayata veda etti.
2015 - 2021 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası