Selahattin ALPAY


Selahattin ALPAY

Halk Müziği Sanatçısı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1950

DOĞUM YERİ

Malatya

YAŞI

71 yaşında

BURCU


Selahattin ALPAY Kimdir ?

1950 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da, liseyi ise Ankara Akşam Ticaret Lisesi’nde bitirdi.

1967 yılında Malatya Halk Eğitim Merkezi’nde ilk müzik çalışmalarına başladı. Hocaları Mehmet Yumrutepe ve Süleyman Sökmen’den ilk müzik eğitimini aldı. Aynı yıl ilk 45’liği olan “Emo suya gider eli boş gelir”i çıkardı. 4 adet 45’lik daha yaparak müzik çalışmalarına devam etti.

Askerlik görevini Manisa’da bando bölüğünde yaparken, şan ve nota dersleri aldı. Askerlik sonrası bir kamu bankasında çalışmaya başladı. Aynı zamanda Ankara Halk Evi’nde Özcan Tamer yönetimindeki koroda görev aldı. Sonraki dönemde Nida Tüfekçi, Coşkun Güla gibi Türk Halk Müziği hocalarıyla çalışmalarını sürdürdü.

1975 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sanatçılık Sınavı’nı kazandı. Artan tekliflerle beraber müzik çalışmalarını sürdürmek için İstanbul’a taşındı.

Malatya yazlık çay bahçelerinde başlayan sahne çalışmaları, Ankara Gençlik Parkı Gazinoları, İstanbul Gazinoları, turneler, fuarlar, özel konserler, çeşitli radyo ve televizyon programları ile halen devam etmektedir.

Bugüne kadar kendisine ait 150’ye yakın derlemenin yer aldığı, 8 adet 45’lik plak, 1 adet uzunçalar plak, 28 kaset/CD çalışması ve 9 adet de sinema filmi yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok solo ve kadrolu konserler verdi. Tüm bu sanatsal hizmetleri karşılığında değişik dönemlerde 4 kez “Yılın Sanatçısı”, Magazin Gazetecileri Derneği tarafından ise “Ömür Boyu Başarı Ödülü”’ne layık görüldü.

2001 yılından 2015 yılına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda “Solist Sanatçı” unvanıyla görev yaptı.

TRT disipliniyle yetişmiş bir sanatçı olan Selahattin Alpay, tüm sanat hayatı boyunca, kültürel çeşitlilik ve zenginliğimizin mirası olan türkülerimizin derlenmesinde, icrasında ve gelecek kuşaklara aktarılmasında çalıştı.

Sosyal sorumluluk projelerine önem veren sanatçı halen İstanbul’da sanat ve ticaret hayatını sürdürmektedir.
2015 - 2021 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası