Safiye AYLA


Safiye AYLA

Şarkıcı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

14 TEMMUZ 1907

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

14 OCAK 1998 (91)

BURCU

Yengeç


Safiye AYLA Kimdir ?

Mısırlı Hicazîzade Hafız Abdullah Bey'in kızı olarak 1907'de doğdu. Henüz doğmadan babası Abdullah Bey vefat etti. Annesini de henüz üç yaşındayken kaybeden Safiye Ayla kimsesiz kalınca Sadabad Sarayı olarak inşa edilmiş Kağıthane'deki Çağlayan Darüleytamı'na verildi. İlkokulu bitirdikten sonra da Bursa Muallim Mektebi'ne yazıldı.

Müziğe küçük yaşta piyano çalarak başladı. Bursa Kız Muallim Mektebi'ni bitirdi ve Beyoğlu'nda ilkokul öğretmenliğine atandı. Eyyubi Mustafa Sunar'dan müzik dersleri alan Safiye Ayla, Darüttalim Musiki Heyeti'nin konserlerine katıldıktan bir süre sonra öğretmenlikten ayrıldı ve gazinolarda çalışmaya başladı.

Yesari Asım ARSOY, Hafız Ahmet IRSOY, Selahattin PINAR, Sadettin KAYNAK ve udi Nevres BEY'in müzik bilgilerinden yararlandı. 1932'de İstanbul Vali Yardımcısı Nuri Bey'in evinde verilen bir davette, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün huzurunda ilk kez şarkı söyledi ve kendisinin en beğendiği seslerden biri oldu.

1950 yılında Mekke Şerifi Vezir Ali Haydar Paşa'nın oğlu bestekar Şerif Muhiddin TARGAN ile evlendi. 17 yıl süren evlilikleri Şerif Muhittin Targan'ın 1967 yılındaki vefatıyla sona erdi.

Sanatçı, 14 Ocak 1998’de, İstanbul 'da yaşamını yitirdi. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.
2015 - 2021 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com