Rüştü ASYALI


Rüştü ASYALI

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1947

DOĞUM YERİ

Elazığ

YAŞI

73 yaşında

BURCU


Rüştü ASYALI Kimdir ?

1947 de Elazığ'ın Ağın ilçesinde dünyaya geldi. Lise öğrencisiyken Ankara'da Halkevleri Genel Merkezi'nde açılan tiyatro kurslarına katılarak mesleğe ilk adımı attı. 1963'te Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde yer alarak "temsil kolu sanatçısı" oldu. Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümü sınavını kazandı. 1970 yılında Mezun oldu.

Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak Ankara Radyosu Çocuk Saati'nde "Keloğlan" oyunları canlandırmaya başladı. Yapım dinleyicinin beğenisini, ve sevgisini kazanınca, film yapımcılarının önerisiyle sinemayla tanıştı. Keloğlan karakterini oynayan sanatçının dört filmi çekildi. Ardından "Yaman Delikanlı" ve "Dangalak" adlı filmlerinde oynadı.

1963 yılından bu yana televizyon dizileri, tiyatro oyunları ve sanat, kültür programlarıyla radyo ve televizyonda çeşitli projelere çalıştı.

Devlet Sanatçıları Birliği genel sekreterliği, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği genel başkanlığı görevlerini, ayrıca Seslendirme Sanatçıları Birliği genel başkanlığı ve Sanat Kurumu yönetim kurulu üyelikleri yaptı.

"Atatürk Anlatıyor" isimli belgeselde Mustafa Kemal ATATÜRK'ü canlandırdı.

2008'de Devlet Tiyatroları başrejisörülüğü'ne getirildi, 2012 yılının Mart ayında emekli oldu. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi ve Hacettepe Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde diksiyon, spikerlik, sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk alanlarında ders vermektedir.
2015 - 2020 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com