Neyyire NEYİR


Neyyire NEYİR

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1902

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

13 ŞUBAT 1943 (41)

BURCU


Neyyire NEYİR Kimdir ?

1902 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1921 yılında İstanbul Kız Öğretmen Okulu'ndan mezun olan sanatçı, iki yıl devam ettiği Amerikan Kız Koleji'nde okul tiyatro grubunda oyunlarda rol aldı.

Profesyonel sanat hayatı, 1922 yılında Muhsin ERTUĞRUL yönetmenliğinde çevrilen "Ateşten Gömlek" filminde rol alarak başladı. Bu filmde aldığı rol sayesinde Bedia MUVAHHİT ile birlikte Türk sinemasının ilk kadın oyuncularından birisi oldu.

İstiklâl Savaşı'nın kazanılmasından sonra aktör Şadi Fikret’in kurduğu Milli Sahne adlı toplulukla İzmir'e gitti. 1924'te İstanbul'a döndü ve Muhsin ERTUĞRUL'un Ferah Tiyatrosu'nda kurduğu heyete katıldı. Milli Sahne ile Muhsin ERTUĞRUL Tiyatrosu`nda rol aldı. Daha sonra Muhsin ERTUĞRUL ile evlendi.

Muhsin ERTUĞRUL'un 15 Şubat 1930'dan itibaren çıkarmaya başladığı "Darülbedayi" adlı dergide Rus edebiyatı ve tiyatrosu üstüne yazılar yazdı ve "Münire Eyüp" adıyla derginin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi.

1941’den itibaren Muhsin ERTUĞRUL ile birlikte Perde ve Sahne dergisini çıkardı. 1942 senesinin Ekim ayında bir oyunun provası sırasında yoğun göğüs ağrıları yüzünden hastaneye kaldırılan sanatçı, geçirdiği kalp hastalığından kurtarılamadı ve 1943’te hayatını kaybetti. Cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.
2015 - 2021 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası