Nevin ÇOKAY


Nevin ÇOKAY

Ressam

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1930

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

24 TEMMUZ 2012 (82)

BURCU


Nevin ÇOKAY Kimdir ?

1930 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli kentlerinde tamamladı. 1947 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni 1953 yılında Bedri Rahmi EYÜBOĞLU Atölyesi'nde bitirdi.

Adalet CİMCOZ'un "Maya" galerisinde ilk kişisel sergisini açtı.

Resim uğraşları yanında, Nedim OTYAM'ın İstanbul Radyosu'ndaki halk türküleri korosunda dört yıl çalıştı. Bu dönemde İtalya’da konserler verip halk oyunları gösterilerinde bulundu. Nedim OTYAM'ın yönetmenliğinde "Yurda Dönüş" adında bir film çevirdi. Film dublajları yaptı. 1954'den sonra kendini tamamen resim çalışmalarına verdi.

Her yıl açtığı kişisel sergilerden başka, çeşitli toplu sergilere katıldı. Bunlar arasında Devlet Resim-Heykel Müzesi, Paris Genç Sanatçılar Biennale'i de bulunmaktadır. 1961 yılında düzenlenen "İstanbul Sanat Festivali"nde ikincilik ödülü aldı.

1979 yılında Hollanda'ya çağrılı olarak gitti, resimleri bir yıl süreyle Deventer, Den Haag ve Rotterdam'ın çeşitli müze ve galerilerinde sergilendi. 1998 yılında Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği tarafından onur ödülü verildi.

On yedi yıl lise resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Ayrıca kendi atölyesinde üç yıl, Levent Sanat Galerisi resim atölyesinde dört yıl, Çizgi Sanat Evi atölyesinde üç yıl resim dersi verdi.

24 Temmuz 2012 tarihinde kalp yetmezliği nedeniyle Foça’da yaşamını yitirdi.
2015 - 2020 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com