Necdet KOYUTÜRK


Necdet KOYUTÜRK

Müzisyen

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

28 EKİM 1921

DOĞUM YERİ

Ankara

ÖLÜM TARİHİ

19 EKİM 1988 (67)

BURCU

Akrep


Necdet KOYUTÜRK Kimdir ?

28 Ekim 1921 tarihinde Ankara‘da doğdu. Çocukluk yıllarının büyük kısmı Adana ve Urfa’da geçti. Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. Çok küçük yaşlarda müziğe başlayan tutkusu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında devam etti. 1938-1939 ders yılında mezun oldu ve sanat hayatına atıldı.

Necdet Koyutürk, müzik hayatının başlangıcında çeşitli hocalardan dersler aldı. Daha sonra Cemal Reşit REY‘den ise orkestra şefliği ve kompozisyon dersleri aldı. 1938 senesinden itibaren besteci olarak eserler üretmeye başladı. Besteleri büyük çoğunlukla Tango türünde oldu. Türk Tango ekolünü ve dolayısıyla günümüze dek anılan özgün müziğini yarattı.

Askerlik görevini yedek subay olarak 1943 senesinde Ankara‘da yaptı. Vatani görevi sırasında ünlü “Papatya” Tangosunu besteledi. Sözleri de kendisine ait olan bu Tango birçok solist tarafından defalarca seslendirildi ve plak yapıldı. Bu plak; yurt dışında basılan ilk Türkçe beste olarak tarihe geçti.

1949 yılından itibaren İstanbul Radyosunda kendi orkestrasıyla programlarına başladı.

Sanat hayatı boyunca sayısız plak yaptı. 1997 yılında da oğlu Erdener Koyutürk tarafından hayatını anlatan ve taş plaklardan alıntılarla tangolarını kapsayan Yaşayan Tango isimli bir kaset kitap piyasaya çıkartılarak yaşamı ölümsüzleştirildi.

1953 yılında orkestrasıyla birlikte “Çalsın Sazlar, Oynasın Kızlar” adlı filmde oynadı. 1959 yılında “Yalnızlar Rıhtımı” filmine aynı ismi taşıyan Bolero tarzındaki bestesini hazırladı.

19 Ekim 1988 tarihinde İstanbul’da 67 yaşında kalp yetmezliğinden hayata veda atti.
2015 - 2021 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası