Belgin DORUK

Belgin DORUK

Sinema Oyuncusu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

28 HAZİRAN 1936

DOĞUM YERİ

Ankara

ÖLÜM TARİHİ

26 MART 1995 (59)

BURCU

Yengeç


Belgin DORUK Kimdir ?

1936 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Sonraki yıllarda ailesi ile birlikte İstanbul'a geldiler ve Bakırköy'ün bir semti olan Yeşilköy'e yerleştiler. Çocukluktan beri artistlik hayalini kuruyordu. 1952 yılında ortaokul son sınıftayken Yıldız Dergisi ve İstanbul Film'in birlikte açtığı bir yarışmaya annesinin desteğiyle girdi.

Kızlar arasında birinci olur. Belgin, dergiye kapak olunca gittiği okulun yönetimi resti çeker ve "Ya okul ya sinema!" der. O ise sinemayı seçer. Yarışmada erkeklerden Ayhan IŞIK ve Mahir ÖZERDEM birinci olurken, kadınların birincisi ise Belgin DORUK oldu.

Aynı yıl birinci olduktan sonra yönetmenliğini Faruk KENÇ'in yaptığı "Çakırcalı Mehmet Efe'nin Definesi" adlı ilk sinema filminde oynadı.

1953 yılında yapılan güzellik yarışmasında "Türkiye İkinci Güzeli" seçildi.

1954 yılında yönetmen olan Faruk KENÇ tarafından evlilik teklifi almış ve teklifi kabul ederek evlenmiştir. Evlendiğinde 18 yaşındaydı.

1955 yılında üç yeni sinema filminde rol almıştı. Bunlardan en çok hasılat elde edeni ve en çok dikkat çekeni başrolünü Zeki MÜREN ile birlikte oynadığı "Son Beste" filmi olmuştur. Film yılın en iyi Türk filmlerinden birisi olurken, Türk sinemasınında klasikleri arasındaki yerini aldı.

Yeşilçam'da bir çok ünlü yıldız ve yönetmen ile onlarca filmde oynadı. Bunlardan bazılarında en iyi oyuncu ödülü aldı.

1955 yılında, aldığı kilolardan rahatsız olup annesinin verdiği bir zayıflama ilacını kullandı. İlacı düzenli olarak kullanmaya başladı ve 1960 yılların başına kadar eski haline dönmeyi başardı. Fakat son zamanlarda yaşadığı ruhsal bunalımları sonucunda Sinir krizi geçiren Belgin Doruk Şişli'deki Fransız Lape Hastanesine yattı. 1975 yılında sinemayı bıraktığını açıkladı. Sinemayı bıraktıktan 20 yıl sonra hayatını kaybetti. Cenazesi, Şişli Camii'sinden kaldırıldı. Ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.2015 - 2019 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com