Neşet GÜNAL

Neşet GÜNAL

Ressam

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1923

DOĞUM YERİ

Nevşehir

ÖLÜM TARİHİ

26 KASIM 2002 (79)

BURCU


Neşet GÜNAL Kimdir ?

Figüratif Türk resminin duayeni Neşet Günal, 1923‘de Nevşehir‘de doğdu. İlkokulu Şereflikoçhisar’da dedesinin yanında okudu. Ortaokulu Nevşehir’de okuduktan sonra, Kemal Zerrin’in desteğiyle Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydoldu. Devlet bursu aldı. 1939 yılında başlayan ve yaklaşık yedi yıl süren Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eğitimi sürdürdü.
Sanatçı 1946 yılında Akademi’den birincilikle mezun olur ve aynı yıl İtalya bursunu kazandı. Henüz yirmi üç yaşında iken iki eseri 1946 yılında Unesco‘nun Paris’te düzenlediği Modern Sanat konulu sergide katılan Türk sanatçılar arasındaki yer aldı.
1954 yılında Türkiye’ye geri dönen Günal, Akademiye asistan olarak atandı. Burada uzun yıllar çalıştıktan sonra 1970 yılında profesör oldu. 1963’te ikinci kez yine Paris’e giden sanatçı, burada vitray ve goblen eğitimi aldı. 1969 yılında 30.Devlet Resim Heykel Sergisi’nde “Kör Hasan’ın Oğlu”adlı çalışmasıyla resim dalında birincilik kazanan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında pek çok karma sergiye katıldı.
Sağlam desen yapısıyla doğup büyüdüğü Orta Anadolu’nun çorak topraklarını ve yoksul ama çalışkan insanlarını anlatan sanatçı, tekniği ve yorumuyla Türk resmine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.
Usta Türk ressamı, 26 Kasım 2002 sabahı yatağında geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata gözlerini kapadı.2015 - 2019 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com