Esin AFŞAR

Esin AFŞAR

Şarkıcı, Yazar, Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

14 EYLÜL 1936

DOĞUM YERİ

Bari, İTALYA

ÖLÜM TARİHİ

14 KASIM 2011 (75)

BURCU

Başak


Esin AFŞAR Kimdir ?

14 Eylül 1936 tarihinde babasının diplomat olarak görev yaptığı İtalya’da Bari şehrinde doğmuştur. Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’dur. Annesi Rüveyde Sinanoğlu, gazeteci ve yazardı. 3 yaşındayken Türkiye’ye döndüler. Babasını 5 yaşındayken kaybetti.
Ankara TED Koleji’nde ilkokula başladı, ortaokulun ardından Ankara Devlet Konservatuarı piyano bölümünü bitirdi. Maria Callas ve Leyla Gencer’in hocası olan Madam Hidalgo ve Madam Böhm‘den şan dersleri aldı.
Devlet Tiyatroları’nda piyanist olarak işe başladı. Muhsin ERTUĞRUL‘un ”Sahnenin çukurunda olacağına üstünde ol” isteğiyle tiyatro oyunculuğuna başladı. 12 yıl boyunca çeşitli oyunlarda oynadı. Bu dönemde tiyatro oyuncusu Kerim Afşar ile evlendi ve kızı Pınar doğdu.
Fantastiks adlı bir müzikalde oynarken, Erkan ÖZERMAN‘ın teklifiyle müziğe döndü. 1968’i 69’a bağlayan yılbaşı gecesi, Ankara Bulvar Palas’ta hafif müzik tarzında şarkılar söylemeye başladı. Önceleri İngilizce, Fransızca ve İtalyanca şarkılar söyledi. Ruhi Su ile çalışmaya başlayınca folk müziğe yöneldi.
Dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri ÇAĞLAYANGİL onu Diplomatik Sanatçı ünvanıyla Macaristan‘a gönderdi.
1969’da Kul Ahmet‘in “Yoh-Yoh” adlı türküsünü tiyatral bir şekilde seslendiren ve bu türküyle tanınan Afşar, uzun yıllar “Bayan Yoh Yoh” olarak anıldı. 1969’da Yunus Emre‘den bestelediği “Bana Seni Gerek Seni” ile “Hafif Batı Müziği Düzenleme Ödülü”nü ve Fransa’da Jacques Brel ile paylaştığı Dario Moreno Ödülü’nü aldı.
1970 yılında Türkiye’de yılın en iyi şarkıcısı seçildi. Aynı yıl Bulgaristan Uluslararası Altın Orfe Müzik Festivali’nde üçüncü oldu. 1975 yılında Türkiye’de ilk kez düzenlenen Eurovision elemelerine “Canı Sıkılan Adam” adlı parçası ile katıldı. 1977’te İsrail’de düzenlenen Akdeniz Halk Şarkıcıları Festivali’ne katıldı, dördüncü oldu.
ETV için “Onlar Hep Genç” adlı tv programını hazırlayıp sundu.
Esin Afşar, tiyatro oyuncusu Kerim AFŞAR ile 2 Eylül 1958 evlendi. Pınar adında bir kızı vardır. 28 Ağustos 1975’te ikinci evliliğini Şener Aral ile yaptı. 1976’da oğlu Aydıncan Aral doğdu. Esin Afşar, 14 Kasım 2011 tarihinde hayata veda etti.2015 - 2019 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com