Mürüvvet SİM

Mürüvvet SİM

Sinema Oyuncusu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

23 NİSAN 1929

DOĞUM YERİ

Tekirdağ

ÖLÜM TARİHİ

30 TEMMUZ 1983 (54)

BURCU

Boğa


Mürüvvet SİM Kimdir ?

1919 yılında Tekirdağ'da doğdu. Sanat yaşamına 16 yaşında Raşit RIZA Topluluğu'nda sahneye çıkarak başladı. Daha sonra Ses, Karaca ve Şen Ses tiyatrolarında oynadı. 1952′den sonra sinemaya geçerek oyunculuk yapan sanatçı, birçok filmde rol aldı.

Türk Sinemasının sevilen karakter oyuncularından oldu. Yeşilçam'ın iyi kalpli, güleç yüzlü, zaman zaman evde kalmış kadını, zaman zamansa bir dulu veya bir uyanık anneyi oynayan altın kalpli isimlerindendir. Genelde konağın hizmetçisi, arada pansiyon işletmecisi nemfomanyak Rum olur. Sezercik'e, Ayşecik'e, Zeynepçik'e teyzelik ederken Önder SOMER'i, Suzan AVCI'yı karşısına alır. Gülen Gözler'de kafasına Adile Teyze tarafından geçirilen o bir tencere yaprak sarma ile aklımızdaki yerini ömür boyu kiralamış agresif melektir.

Dedikoducu, çirkef, kavgacı, acuze rollerinin değişmez isminin aklımızda hep o şen kahkahası, mahalle ağzıyla sıraladığı şirin hakaretleri, küfürleri ve azarları ile aklımızda kalan, her zaman seyircinin karşısına sevecen bazen kızan ama sonunda hep film kahramanının yanında yer alan rollerde gördük onu beyaz perdede. Sinemaya yüzlerce filmde emeği geçti. Sinema izleyicisinin kalbinde çok ayrı bir yer etti. Sinemanın yanında tiyatroda da oynadı.

Ömrünün son yıllarında geçinebilmek için Beyoğlu'nda Milli Piyango bayiliği yaptı.

30 Temmuz 1983 tarihinde hayatını kaybetti.2015 - 2019 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com