Süleyman TURAN

Süleyman TURAN

Sinema Oyuncusu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

19 KASIM 1936

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

10 EYLÜL 2019 (83)

BURCU

Akrep


Süleyman TURAN Kimdir ?

1936'da İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğretimini kadıköy'de yapar. Haydarpaşa lisesi'nde, gelecekte çok yakın arkadaşları olacak olan İzzet GÜNAY ve Göksel ARSOY ile tanışır, çok sıkı birer dost olurlar. Liseyi bitirdikten sonra sinema ve resme tutkusu olması rağmen istanbul üniversitesi ingiliz filolojisinde eğitim almaya başlar.

Askerliğini yaptıktan sonra, para kazanmadan hayatın yaşanmayacağının bilincinde olarak dergilere karikatürler çizer hatta veliefendi hipodromunda bilet bile satmışlığı vardır.

Bir gün tiyatro'da çok iyi bildiği oyunun oyuncularından olan Selim NAŞİT gelmemiştir ve rol Saim ALPAGO tarafından ona verilir. Bir yarışmaya katılır ve hiç beklemediği bir şekilde finale kalır. Diğer finalistler ise Ediz HUN ile Ajda PEKKAN'dır.

9. antalya altın portakal film festivalinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü güllü adlı filmle almıştır. Bir diğer ödülü ise altın koza film festivalindendir: yarın son gündür.

1997 tarihli "Sevgili Dayım" ve 1982 tarihli "Baş Belası" filmlerinin senaryosunu yazmıştır. Yaklaşık 160 film ve tv dizilerinde oynamıştır. dikkat kan aranıyor (Temel GÜRSU), güllü geliyor güllü (Atıf YILMAZ), yarın son gündür (Yılmaz GÜNEY) ama onu tüm türkiye'nin tanıdığı karakter ise ne yazık ki yılan hikayesi'nde canlandırdığı komiser kemal karakteridir.

Çoğu kişi onu sadece beyaz perde'den bilir ancak o, şair, ressam, roman ve senaryo yazarıdır.2015 - 2019 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com