İnal BATU

İnal BATU

Siyasetçi

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

24 EYLÜL 1936

DOĞUM YERİ

Ankara

ÖLÜM TARİHİ

5 AĞUSTOS 2013 (77)

BURCU

Terazi


İnal BATU Kimdir ?

Türk veteriner hekim, akademisyen, siyasetçi, edebiyatçı Selahattin BATU ve eşi Neşide'nin oğlu olarak 1936 yılında Ankara'da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış İlişkiler bölümü'nden mezun olmuştur. 15 Kasım 1983'de kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk büyükelçisi olarak görev yapan İnal BATU, Prag, Birleşmiş Milletler, İslamabad ve Apo'nun İtalya'dan getirilmesi esnasında Roma'da Türkiye Cumhuriyeti'ni büyükelçi olarak temsil etmiştir.
1996 yılında, Kardak krizinde Dışişleri bakanlığı müsteşarı olarak görev yapan BATU, Türkiye'nin savaşa girmeden kazanmasını sağlayacak 'efendim yan adaya çıkalım' fikrini Tansu ÇİLLER'e vererek krizin atlatılmasında etkin rol oynamıştır.
Roma büyükelçiliğinden istifa ederek, 14 Kasım 2002 seçimlerinde, TBMM'de 22'nci Dönemde CHP'den Hatay milletvekiliği seçilerek siyaset yapan BATU, Türkiye'nin en saygıdeğer devlet adamlarından ve diplomatlarından biri olmuştur. Koyu bir Fenerbahçe tutkunu olan BATU, Fenerbahçe Kulübünde yönetim kurulu üyesi olarak görev almıştır.
İnal BATU, yazar, oyuncu Pelin BATU ile akademisyen Arda BATU'nun babasıdır.
5 Ağustos 2013 tarihinde, tedavi gördüğü hastanede kalp yetmezliğinden vefat etmiştir.2015 - 2019 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com