Sümer TİLMAÇ

Sümer TİLMAÇ

Sinema Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

15 TEMMUZ 1948

DOĞUM YERİ

Malatya

ÖLÜM TARİHİ

12 HAZİRAN 2015 (67)

BURCU

Yengeç


Sümer TİLMAÇ Kimdir ?

Giritli bir memur baba ile Türkmenistan göçmeni memur bir annenin çocuğu olarak Malatya' da doğdu. 1964 yılında Arena Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladı. 1968'de İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan mezun oldu. Tilmaç, Münir ÖZKUL ve Gazanfer ÖZCAN gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210'dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynamıştır. Bugün halen Yeşilçam oyuncuları denen oyuncular grubundan gelip günümüz tiyatro ve sinema sektöründe tutunmuş sayılı oyunculardan biridir.
Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, Meraklı Köfteci, Vatandaş Rıza, Ah Güzel İstanbul, Gırgıriye, Kılıbık, Damga, Acı Dünyalar, Reis Bey, Kahpe Bizans ve Hemşo gibi birçok sinema filminde ve Süper Baba ve Karaoğlan televizyon dizilerinde rol alan oyuncu, 2002 yılında Son filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Sadri ALIŞIK ödülü kazandı ve son olarak "Çakallarla Dans" filminde oynadı.
2005 yılında kendi yazdığı ve senaryosunda emeği olan “Ispanaktan Nağmeler” adlı filmde yönetmenlik de yaptığı gibi başrolde de oynadı.
1989 yılında evlendiği 18 yıllık eşi Hatice Melek KONUK’dan 2007 yılında boşandı. Sümer Tilmaç'ın ilk eşinden oğlu Kerem ve kızı Hande adında 2 çocuğu, ikinci eşinden de 2 çocuğu vardır.
12 Haziran 2015 günü Sedat PEKER'in düğün töreni sırasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sümer_Tilmaç

http://www.biyografi.info/kisi/sumer-tilmac2015 - 2019 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com