Engin GÜNAYDIN


Engin GÜNAYDIN

Oyuncu

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

29 OCAK 1972

DOĞUM YERİ

Tokat

YAŞI

48 yaşında

BURCU

Kova


Engin GÜNAYDIN Kimdir ?

1972 tarihinde Tokat'ta doğdu. Lisede, her sene yapılan okullar arası tiyatro yarışmasında aldığı ödül sonrası, jüri üyelerinin Günaydın'ı konservatuvara gitmesi yönündeki ısrarlarıyla oyunculuk hayatına ilk girişi yaptı. İzmit'te tiyatroya girdi. Oradan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi, yatay geçişle Mimar Sinan Konservatuvarı'na girdi.

1996'da profesyonel olarak tiyatroya girdi, ilk tiyatro deneyimini Otogargara'da yaşadı. Daha sonra "Bir Demet Tiyatro"dan aldığı teklifle buraya geçti. Bir Demet Tiyatro"dan sonra, Mehmet Ali Erbil ve Emel Sayın'la "Aşkım Aşkım" dizisinde Tarık Usta'yı oynadı, aynı yıl Zeki Demirkubuz'un Yazgı'sıyla Ankara Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü aldı.

Okan Bayülgen'in sunduğu Zaga'da, kısa skeçlere çıkarak daha fazla tanındı. "Yazı Tura" adlı filmde Sencer karakterini canlandırdı. Ayrıca 2003 yılında "Hadi Uç Bakalım" ve "Alacakaranlık" dizilerinde oynadı. Gülse Birsel'in yazdığı "Avrupa Yakası" dizisinde herkes tarafından tanındı ve sevilen "Burhan Altıntop" karakterini canlandırarak büyük ilgi gördü. "Muhteşem Yüzyıl" dizisinde Gül Ağa, "Galip Derviş" dizisinde Galip karakterlerini canlandırdı.

Gülse BİRSEL'in ilk filmi olan "Aile arasında" fikret karakterini canlandırdı.
2015 - 2020 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com