Doğan YURDAKUL


Doğan YURDAKUL

Gazeteci, Yazar

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1946

DOĞUM YERİ

Aydın

ÖLÜM TARİHİ

3 EYLÜL 2017 (71)

BURCU


Doğan YURDAKUL Kimdir ?

1946’da Aydın Bozdoğan’da doğdu. İlkokulu Sivas’ta, Çifte Minareli Numune İlkokulu’nda okudu. Orta ve lise öğrenimini Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Paris Sorbonne ve Vincennes Üniversitelerinde doktora çalışması yaptı. Cenevre Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Uygarlığı eğitimi gördü.

Gazeteciliğe 1963 yılında Yenigün gazetesinde başladı. Ulus gazetesi, Kim dergisi, Yön ve Devrim dergileriyle devam etti.

12 Mart döneminde Mamak Askeri Cezaevi’nde iki yıla yakın tutuklu kaldı. 1974 yılında afla çıktıktan sonra Vatan gazetesinde çalıştı. Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı ve Ankara temsilciliği yaptı.

12 Eylül askeri darbesinde Aydınlık kapatılınca Yankı dergisine yazıişleri müdürü oldu. Yazdığı yazılar nedeniyle hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkınca yurtdışına çıktı. Brüksel, Paris ve Cenevre’de çeşitli işlerde çalıştı.

Türk Ceza Kanunu’nun komünizm propagandasını cezalandıran 142. maddesi kaldırılınca hakkında verilmiş 220 yıllık hapis cezası düştü ve 1991’de yurda döndü. Evrensel gazetesi Ankara temsilciliği, Siyah Beyaz gazetesi genel yayın yönetmenliği, Günaydın gazetesi Ankara haber müdürlüğü yaptı.

1997 yılında “32. Gün” programı Ankara temsilcisiyken kitap yazmak üzere kendi isteğiyle emekli oldu.

2008 yılından beri yaptığı Odatv yayın koordinatörlüğü sırasında 6 Mart 2011 tarihinde tutuklandı. Bir yıla yakın Silivri Cezaevi’nde tutuklu kaldıktan sonra 23 Şubat 2012 de tahliye edildi.

Yayımlanmış kitapları arasında Reis (Soner YALÇIN ile birlikte), Bay Pipo (Soner Yalçın ile birlikte), Çetele (Cengiz Erdinç ile birlikte), Sırların Kavşağında ve Fransızca-Türkçe Büyük Sözlük bulunmaktadır. Ayrıca Fransızcadan Türkçeye çevirdiği 6 kitap bulunmaktadır.

3 Eylül 2017'de Datça'da kalp rahatsızlığı sonucu 71 yaşında öldü.
2015 - 2021 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası