Burhan BAYAR


Burhan BAYAR

Söz Yazarı, Besteci, Aranjör, Orkestra şefi

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

4 KASIM 1957

DOĞUM YERİ

Adana

YAŞI

64 yaşında

BURCU

Akrep


Burhan BAYAR Kimdir ?

1957 yılında Adana'da doğdu. Burhan’ın babası dönemin en iyi otellerinden biri olan Santral Palas’ta berberlik yapıyordu. Dönemin ünlü orkestra şefi Muhittin PAYDAŞ tarafınfan müziğe olan ilgisi keşfedildi. Bundan sonra, Adana’da bir saksafoncudan özel dersler almaya başladı.

Çocukluk ardakaşı olan Müslüm GÜRSES ile beraber amatör olarak müziğe başladılar.

Birkaç yıl sonra mimarlığı kazanarak İstanbul’a gitti. İstanbul’da müziğe olan ilgisi de devam ediyordu. Yaptığı besteler ilgi görmeye başladı.

Yaklaşık bir yıl sonra, Almanya’nın dev kaset firması Türkola’da kadrolu aranjör olarak işe başladı. İlk iş olarak da İbrahim TATLISES’in “Mutlu Ol Yeter” albümünü yaptı. Müslüm Gürses’in “Anlatamadım” adlı albümünü hazırladı.

1984’te Bayar Müzik şirketini kurdu. Kardeşi Uğur Bayar’la birlikte Türk müzik tarihinin en iyi işlerini çıkardılar.

İbrahim TATLISES'in “Bu da Geçer” şarkısı ve ardından gelen “Mutlu Ol Yeter / Bir Kulunu Çok Sevdim” 45’lik plağı ile zirveye oturdular. Takip eden yıllarda “Hepsi Geçer, Yalan, Dost Nasihati, Gözlerim Yaşlı, Sevda Ne Yana Düşer Usta, Benim Hayatım, Sevdalandım, Ayşem, Yalnızım, Mavi Mavi, Sevmek, Gülüm Benim, Yıkılmışım Ben, Dertli, Gülümse Biraz, Sevmeyi Dene” gibi birbirinden hit şarkılara imzasını attı.

Küçük Emrah’ın “Yaralı” albümünü, Gökhan Güney’in “Melek Yüzlüm” albümlerini yöneterek hem küçük Emrah’ın hem de Gökhan Güney’in kariyerinde yeni bir sayfanın açılmasına vesile oldu. Bir yıl sonra tüm zamanların en iyi Müslüm Gürses albümü olan “Küskünüm”ü yönetti, içindeki birçok şarkıyı besteledi.

1980’lerden 1990’ların sonuna kadar her yönüyle müzik piyasasının egemeniydi. Birçok yeniliğin de öncüsü oldu. Müslüm Gürses’in “Paramparça” albümünün yönetmenliğini yaptı.

Birçok aşk hikâyesinin dramatik melodileri olan Mutlu Ol Yeter, Yalnızım, Bir Kulunu Çok Sevdim, Hasret Rüzgârları, Bir Bilebilsen gibi şarkı sözlerini besteleyerek unutulmazlar arasına girdi.
2015 - 2021 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com
Hakkında Gizlilik Bildirimi Çerez Politikası