Aylin URGAL


Aylin URGAL

Şarkıcı

Google'da Bak


DOĞUM TARİHİ

1951

DOĞUM YERİ

İstanbul

ÖLÜM TARİHİ

26 NİSAN 1985 (34)

BURCU


Aylin URGAL Kimdir ?

1969 yılında orkestra şefi Birol SOYURGAL'ın orkestrasında solist olarak müzik hayatına atıldı. Birol SOYURGAL ile evlendi. İzmir'de sahne çalışmalarına devam ederken 1 Numara Plak'ın sahibi Ali KOCATEPE'nin keşifiyle plak dünyasına giriş yaptı.
'Paran Pulun Senin Olsun/Nerelerdeydin?'in isimli ilk 45'liğinin ardından kariyerindeki ikinci 45'liği Sen Yarattın Beni/Nedir Bu Halin ile Türkiye müzik listelerinde yükselen Aylin Urgal'ın bu başarısı kendisinin 1976 yılının "En İyi Ümit Veren Kadın Şarkıcı" sıralamasında dördüncü olmasını sağladı. Sen Yarattın Beni şarkısı ise 1977 yılının en iyi sekizinci Türkçe sözlü şarkısı seçildi.
Sahne çalışmalarına bir süre ara veren Aylin Urgal 1980 yılında tekrar sahne çalışmalarına döndü. 1981'de eşinden ayrılan Urgal, aynı yıl iki kutu ilaç içerek intihara teşebbüs etti. 1985 yılının Ocak ayından itibaren Ankara'da sürdürdüğü sahne çalışmalarına Nisan ayı sonunda son veren Aylin Urgal, İstanbul'a dönüşü sırasında Bolu dağında binmiş olduğu otobüsün uçuruma yuvarlanması sonucu 21 kişinin öldüğü kazada kardeşi Abidin EKER ile birlikte hayatını kaybetti.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aylin_Urgal
2015 - 2020 © hatirlatalimdedik.com | bilgi@hatirlatalimdedik.com